3ditorialdin BĂICOI – gândesc dublu, postez simplu

Koev peste tot (chiar şi în Turul Sibiului)

Credit foto Sebastian Marcovici

Am dat de Vladimir Koev (Konya Torku Sekerspor) în Turul României. A câştigat etapa de la Suceava după o evadare lungă alături de grecul Tamouridis. M-am dus imediat la el. Era obosit şi se certa cu ofiţerul anti-doping, care nu îl scăpa din ochi. Când în sfârşit i-am pus 2-3 întrebări (orele de franceză mi-au prins bine !) m-a pus michiduţă să spun cuvântul “doping”. Am scăpat cu viaţă 🙂 Astăzi Koev a câştigat etapa a III-a din Turul Ciclist al Sibiului, cu final în căţărare la Păltiniş.

Predicţia mea, bazată pe conversaţiile de pe Twitter cu ISD_sport (contul oficial al echipei ISD), a terminat pe locul trei. Dar Sheydyk are încă gânduri mari în acest tur, aşadar să îl aşteptăm şi la Bâlea Lac. Bine, acolo îl va aştepta şi Koev după un viraj 😀 Pe doi în etapă a venit italianul Alessio Marchetti (Centro Revisione Ceroni) Nici un român în top 10 al clasamentului general. Cel mai bine clasat român este Marian Frunzeanu, pe locul 20, la peste 6 minute ! Marian Frunzeanu este legitimat la CS Petrolul Ploieşti, dar participă la competiţie ca invitat în cadrul echipei Pro Cycling Geiger Team. Rezultatele complete sunt pe site-ul oficial al Turului.